ul. Narutowicza 19 | 20-004 Lublin | tel: 602 737 427

Godziny otwarcia: Pn-Pt: 8.00-20.00 | Sob: 9.00-15.00

Lśniące i zdrowe włosy to niewątpliwy atrybut piękna i ozdoba każdej głowy. Niestety czasem nie wyglądają tak, jak byśmy chcieli: stają się matowe, suche, puszą się albo nadmiernie przetłuszczają, brak im połysku i mają skłonność do wypadania. Co zrobić, by były ładne? Jak pielęgnować, aby zachwycały i nie sprawiały problemów? Trzeba o nie odpowiednio dbać, o tym wie każdy dobry fryzjer (z Lublina i innych miast Polski).

Włosy są wytworem naskórka ssaków. W przypadku naszych przodków miały znaczenie przede wszystkim dla procesu termoregulacji i ochrony. Dzisiaj są głównie elementem decydującym o urodzie, o naszym wyglądzie i wizerunku.

Podstawowym budulcem włosa jest keratyna (czyli białko), a także barwnik (melanina), a ponadto inne związki mineralne i tłuszcze. Przeciętny człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów. Naturalnym procesem jest to, że codziennie wypada ich kilkadziesiąt.

Jeszcze kilka dekad temu podstawowym środkiem pielęgnacyjnym przeznaczonym do włosów był szampon, zazwyczaj jeden, uniwersalny, stosowany przez wszystkich członków rodziny. Nawet dobry fryzjer (w Lublinie) nie miał dostępu do takiej ilości kosmetyków, z jakiej korzystamy dzisiaj.

Obecnie półki sklepowe wręcz uginają się od nadmiaru produktów. Dostępnych jest co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, rodzajów szamponów, a poza nimi jeszcze rozmaite mleczka, maski, odżywki, olejki, serum, balsamy i inne specyfiki, które mają zagwarantować naszym włosom nieskazitelny wygląd. Kiedy w drogerii stajemy przed koniecznością zakupu, pojawia się problem – z powodu zatrważającej wręcz ilości oferowanych artykułów nie wiemy co wybrać.
Tymczasem najważniejszą kwestią okazuje się określenie typu włosów, dobranie do nich stosownych preparatów i nieprzesadzanie z ilością nakładanych bądź wcieranych substancji. Doświadczony, dobry fryzjer w zaledwie kilka minut potrafi ocenić, z jakim typem włosów ma do czynienia. Widzi, czy mają tendencję do przetłuszczania, czy wysuszania się, czy są grube i podatne na skręt, czy może cienkie i zupełnie proste. Od prawidłowej diagnozy zależy kolejność i rodzaj podejmowanych później zabiegów pielęgnacyjnych.